Land Rover Defender czy Range Rover? Różnice, ceny i wersje

Błażej Jankowski .

14 października 2026

Nowy Range Rover Defender w zielonym kolorze, z białym dachem i zapasowym kołem z tyłu, gotowy na każdą przygodę.

W nazwie łatwo się potknąć, bo Range Rover i Defender nie są tym samym modelem. Ten drugi należy do marki Land Rover i łączy luksusowe wyposażenie z prawdziwymi zdolnościami terenowymi. Poniżej wyjaśniam różnice, porównuję wersje 90, 110, 130 i OCTA, podaję aktualne ceny oraz wskazuję, na co zwrócić uwagę przy zakupie i kontroli używanego egzemplarza.

Najważniejsze informacje o Defenderze przed zakupem

  • Defender to osobna linia Land Rovera, a nie odmiana Range Rovera.
  • Wersja 90 jest najbardziej kompaktowa, 110 najlepiej sprawdza się jako samochód rodzinny, a 130 oferuje nawet 8 miejsc.
  • Ceny nowych modeli zaczynają się w Polsce od około 379 700 zł.
  • Wybrane odmiany mogą holować przyczepę o masie do 3500 kg.
  • Przed zakupem używanego auta trzeba sprawdzić nie tylko silnik, ale także zawieszenie pneumatyczne, napęd 4x4 i elektronikę.

Elegancki Range Rover i terenowy Defender, dwa kultowe SUV-y, gotowe na każdą przygodę.

Range Rover Defender czy właściwie Land Rover Defender

Najpierw uporządkujmy nazewnictwo. Defender jest modelem marki Land Rover, natomiast Range Rover to odrębna rodzina luksusowych SUV-ów tego samego koncernu. Łączy je producent i wysoki poziom wyposażenia, ale konstrukcyjnie oraz wizerunkowo są to różne samochody.

Współczesny Defender zachował terenowy charakter pierwowzoru, lecz stał się znacznie bardziej komfortowy. Ma ramową stylistykę nadwozia, napęd na cztery koła, rozbudowane systemy wspomagające jazdę poza asfaltem i kabinę, która bez problemu odnajduje się także w mieście.

W 2026 roku gama obejmuje przede wszystkim trzy długości nadwozia: Defender 90, 110 i 130. Osobne miejsce zajmuje sportowa odmiana OCTA, przygotowana dla kierowców, którzy oczekują osiągów równie mocno co możliwości terenowych.

Wersje 90, 110, 130 i OCTA różnią się bardziej, niż sugeruje nazwa

Cyfry w nazwie odnoszą się do odmiany nadwozia i przeznaczenia samochodu. Nie oznaczają pojemności silnika ani mocy. Z mojego punktu widzenia najważniejszy wybór dotyczy nie prestiżu konkretnej wersji, lecz tego, ile osób i bagażu faktycznie będziemy wozić.

Wersja Cena od* Liczba miejsc Maksymalna przestrzeń bagażowa Przykładowe osiągi
Defender 90 379 700 zł do 6 1563 l 380 KM, 0-100 km/h w 6,0 s
Defender 110 391 900 zł do 7 2279 l 380 KM, 0-100 km/h w 6,2 s
Defender 130 459 300 zł do 8 2516 l 380 KM, 0-100 km/h w 6,3 s
Defender OCTA około 1 033 500 zł 5 2277 l 537 KM, 0-100 km/h w 4,4 s

*Ceny katalogowe widoczne w polskiej ofercie producenta w 2026 roku. Mogą zmieniać się wraz z wersją wyposażenia, promocją i dostępnością samochodów.

Defender 90 dla kierowcy, który nie potrzebuje dużego SUV-a

Krótka wersja jest najbardziej poręczna na wąskich drogach i w terenie. Ma mniej miejsca z tyłu niż odmiana 110, ale właśnie dzięki kompaktowym wymiarom łatwiej nią manewrować poza utwardzonym szlakiem. Wybrałbym ją dla dwóch osób, które często podróżują z dużym sprzętem sportowym lub wyprawowym.

Defender 110 jako najbardziej uniwersalny wybór

Wersja 110 daje najlepszy kompromis między rozmiarem, przestrzenią i zdolnościami terenowymi. Może mieć trzeci rząd siedzeń, a bagażnik o pojemności do 2279 litrów sprawia, że samochód nadaje się zarówno na rodzinne wakacje, jak i do holowania przyczepy.

Defender 130 dla dużej rodziny

Odmiana 130 oferuje nawet osiem miejsc, ale jej długość i masa są odczuwalne podczas parkowania. To wybór dla osób, które naprawdę wykorzystają trzeci rząd, a nie tylko chcą mieć go w specyfikacji. W mieście większe nadwozie oznacza też więcej kompromisów.

Przeczytaj również: Škoda Superb - którą wersję wybrać i na co uważać?

OCTA to sportowy skraj gamy

Defender OCTA ma silnik V8 o mocy 537 KM, przyspiesza do 100 km/h w 4,4 sekundy i korzysta z zaawansowanego zawieszenia 6D Dynamics. To imponująca maszyna, ale dla większości kierowców będzie zakupem emocjonalnym, a nie racjonalnym. Jej potencjał trudno wykorzystać podczas codziennej jazdy po polskich drogach.

Możliwości terenowe robią różnicę, ale rozmiar ma swoją cenę

Defender korzysta z systemu Terrain Response 2, który dobiera ustawienia napędu i kontroli trakcji do nawierzchni. Kierowca może też wybrać tryb odpowiedni między innymi do błota, piasku, trawy czy śniegu. To rozwiązanie pomaga początkującym, choć nie zastąpi rozsądnej oceny podłoża i właściwych opon.

Wersje 90 i 110 mogą holować przyczepę o masie do 3500 kg, natomiast Defender 130 ma w tym zakresie limit do 3000 kg. Dla kierowcy z łodzią, lawetą albo przyczepą kempingową ważniejszy od samej mocy będzie stan układu hamulcowego, chłodzenia i sprzęgu.

W terenie przydaje się także pneumatyczne zawieszenie, dobra widoczność oraz kamera pokazująca obszar przed samochodem. Trzeba jednak pamiętać, że duże koła i kosztowne elementy podwozia mogą ucierpieć podczas jazdy po kamieniach. Defender jest dzielny, ale nie jest odporny na złe decyzje kierowcy.

Na co dzień ograniczeniem bywają gabaryty. Wąskie parkingi, wysokie krawężniki i ciasne drogi w centrum Słupska nie są środowiskiem, w którym duży SUV pokazuje wszystkie swoje zalety. Warto odbyć jazdę próbną nie tylko na szerokiej trasie, lecz także w mieście i na zwykłej drodze gruntowej.

Silnik, napęd i koszty użytkowania wymagają chłodnej kalkulacji

W gamie można spotkać silniki wysokoprężne, benzynowe, układy miękkiej hybrydy oraz hybrydę plug-in. Defender 110 PHEV oferuje deklarowany zasięg elektryczny do 48 km i ładowanie prądem stałym do 80 procent w czasie krótszym niż godzina. Taki wariant ma sens głównie wtedy, gdy właściciel może regularnie ładować samochód w domu lub firmie.

W codziennym użytkowaniu trzeba liczyć się z wysokimi kosztami opon, hamulców, ubezpieczenia i serwisu. Wersje V8 oraz OCTA będą wyraźnie droższe w utrzymaniu niż spokojniejsze odmiany. Sam zakup używanego egzemplarza po atrakcyjnej cenie nie oznacza więc taniej eksploatacji.

Przy oględzinach samochodu z drugiej ręki sprawdziłbym przede wszystkim:

  • historię serwisową i zgodność przebiegu z dokumentami,
  • pracę zawieszenia pneumatycznego po dłuższym postoju,
  • działanie reduktora, blokad i napędu 4x4,
  • wycieki, uszkodzenia osłon oraz ślady ciężkiej jazdy terenowej,
  • stan systemów multimedialnych, kamer i czujników,
  • pracę automatycznej skrzyni biegów podczas ruszania i zmiany przełożeń.

Badanie na stacji kontroli pojazdów jest dobrym etapem oceny bezpieczeństwa, ale nie zastąpi pełnej diagnostyki przedzakupowej. Na SKP można wykryć między innymi problemy z hamulcami, luzami zawieszenia czy oświetleniem, natomiast stan skrzyni rozdzielczej i elektroniki wymaga warsztatu znającego samochody terenowe.

Komfort wnętrza jest mocną stroną, lecz nie każdy potrzebuje luksusu tej skali

Kabina Defendera łączy trwałe materiały z wyposażeniem kojarzonym z luksusowymi SUV-ami. W zależności od wersji dostępne są między innymi ekran Pivi Pro o przekątnej 13,1 cala, wyświetlacz kierowcy 12,3 cala, system kamer oraz rozbudowane systemy wspomagające.

Podoba mi się to, że wnętrze nie próbuje udawać salonu meblowego. Zachowano praktyczne uchwyty, duże schowki i łatwiejsze do czyszczenia powierzchnie, co ma znaczenie po wyjeździe w błoto. Jednocześnie wyższe wersje wyposażenia potrafią zbliżyć się ceną i komfortem do samochodów stricte reprezentacyjnych, takich jak Mercedes-Maybach S 680.

W długiej trasie docenia się wysoką pozycję za kierownicą, wyciszenie i dużą ilość miejsca. Trzeba jednak sprawdzić konkretną konfigurację, bo tapicerka, fotele, nagłośnienie i systemy bezpieczeństwa mogą znacząco różnić się między wersjami.

Jak wybrać wersję bez płacenia za możliwości, których nie wykorzystasz

Moja rekomendacja jest prosta. Do codziennego użytkowania i okazjonalnych wyjazdów w teren najrozsądniejszy będzie Defender 110 z umiarkowanym silnikiem i wyposażeniem dobranym do realnych potrzeb. Wersję 90 wybrałbym wtedy, gdy priorytetem są mniejsze wymiary, a 130 tylko wtedy, gdy dodatkowe miejsca będą regularnie używane.

Jeżeli samochód ma służyć głównie na asfalcie, dobrze porównać go z lżejszymi i tańszymi SUV-ami. W podobnym procesie zakupowym można sprawdzić możliwości Jeepa Compass, szczególnie gdy nie planujemy holowania ciężkiej przyczepy ani jazdy po wymagającym terenie.

Przed podpisaniem umowy sprawdziłbym jazdę próbną na zimnym silniku, działanie wszystkich trybów jazdy i kompletność wyposażenia. W przypadku auta używanego doliczyłbym również budżet na niezależną diagnostykę, bo najdroższe problemy często nie są widoczne podczas krótkiej prezentacji w salonie.

Defender ma sens wtedy, gdy jego terenowy potencjał będzie naprawdę używany

Land Rover Defender jest jednym z niewielu luksusowych SUV-ów, które nadal potrafią przekonująco łączyć wygodę z jazdą poza asfaltem. Najbardziej uniwersalna pozostaje odmiana 110, natomiast wersje 90, 130 i OCTA mają sens w konkretnych scenariuszach.

Przy wyborze nie kierowałbym się wyłącznie mocą ani wyglądem. Najważniejsze są liczba miejsc, sposób użytkowania, koszty serwisu i dokładny stan techniczny egzemplarza. Dobrze sprawdzony Defender może być świetnym samochodem na lata, ale kupiony bez diagnostyki szybko przypomni, że terenowe możliwości zwykle oznaczają także bardziej złożoną i droższą technikę.

FAQ - Najczęstsze pytania

Defender jest modelem marki Land Rover, a Range Rover stanowi odrębną rodzinę luksusowych SUV-ów tego samego koncernu. Defender zachowuje bardziej terenowy charakter, oferując napęd 4x4, system Terrain Response 2 i komfortowe wyposażenie.
Defender 110 jest najbardziej uniwersalny, ponieważ łączy dużą przestrzeń z dobrymi zdolnościami terenowymi i może mieć trzeci rząd siedzeń. Wersja 90 lepiej sprawdzi się przy mniejszych wymiarach i jeździe terenowej, 130 przy regularnym wykorzystaniu do 8 miejsc, a OCTA dla osób oczekujących sportowych osiągów.
Ceny katalogowe zaczynają się od około 379 700 zł za Defendera 90, 391 900 zł za wersję 110 i 459 300 zł za wersję 130. Defender OCTA kosztuje około 1 033 500 zł. Wersje 90 i 110 mogą holować przyczepę do 3500 kg, natomiast limit dla 130 wynosi 3000 kg.
Trzeba zweryfikować historię serwisową i przebieg, pracę zawieszenia pneumatycznego po postoju, działanie napędu 4x4, reduktora i blokad oraz ewentualne wycieki i uszkodzenia podwozia. Warto także sprawdzić elektronikę, kamery, czujniki i automatyczną skrzynię biegów, a następnie wykonać niezależną diagnostykę w warsztacie znającym samochody terenowe.
Oceń artykuł

Średnia: 0.0 / 5 · 0 ocen

Tagi

defender land rover suv-y napęd 4x4 zawieszenie pneumatyczne
Autor Błażej Jankowski
Błażej Jankowski
Nazywam się Błażej Jankowski i od 14 lat związany jestem z motoryzacją. Moja pasja do samochodów zaczęła się w dzieciństwie, kiedy to zafascynowany dźwiękiem silnika i designem aut, postanowiłem zgłębić tajniki tej dziedziny. Dziś czerpię radość z dzielenia się wiedzą na temat najnowszych trendów, technologii oraz praktycznych porad dotyczących eksploatacji pojazdów. W moich tekstach staram się w przystępny sposób przedstawiać złożone zagadnienia, porównując różne rozwiązania oraz analizując aktualne informacje z branży. Dokładam wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i zrozumiałe treści, które pomogą czytelnikom lepiej zrozumieć świat motoryzacji. Wierzę, że dobrze zorganizowana wiedza oraz umiejętność wyjaśniania trudnych tematów sprawiają, że każdy miłośnik motoryzacji znajdzie coś dla siebie na mojej stronie.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz